Seborea ve vlasech vám na sebevědomí nepřidá. Řešení nepříjemného problému však existuje!
Seborea ve vlasech je běžným problémem, který postihuje mnoho lidí bez ohledu na věk či pohlaví. Hlavním průvodním jevem seborey je zarudlá kůže na hlavě, která pochopitelně svědí. Seborea se projevuje také přítomností mastných šupin a je obvykle následkem nadměrné produkce kožního mazu.
Tento stav může být nepříjemný, a to i z estetického hlediska. Ovšem s odpovídajícím přístupem lze řešit.
Seborea ve vlasech – prevence
Obsah
Seboroická dermatitida neboli seborea je vcelku běžně se vyskytující onemocnění. Prevence této nepříjemné, leč neinfekční choroby, zahrnuje pravidelnou a šetrnou péči o vlasy a o pokožku hlavy. Máte-li sklony k nadměrné produkci kožního mazu, je například důležité volit vhodné a kvalitní šampony, které obsahují protizánětlivé a antifungální složky. Ale nepřehánějte to! Nadměrné mytí vlasů může paradoxně stav zhoršit, protože může stimulovat tělo k ještě větší produkci mazu. Měkké a jemné šampony jsou ideální pro každodenní péči. Mohou posloužit jako účinná prevence.
Faktor stravy nepodceňujte!
Zajímavým a často podceňovaným faktorem při řešení seborey ve vlasech je také stravování. Správná strava bohatá na vitamíny a minerály může podporovat celkové zdraví pokožky a vlasů. Omega-3 mastné kyseliny obsažené například v rybím oleji mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci mírnit zánětlivé procesy spojené s tímto nepříjemným onemocněním.
Vyvážená strava obsahující vše potřebné může přispět k celkovému zlepšení stavu pokožky hlavy a ke zmírnění příznaků nemoci.
Co prospěje zdraví vaší pokožky? Co zmírní projevy seborey? Například toto:
- Ovoce a zelenina bohatá na vitamíny A, C a E
- Celozrnné obiloviny a luštěniny
- Rybí olej nebo jiné zdroje omega-3 mastných kyselin
- Ořechy a semínka obsahující zinek a selen
- Dostatečný příjem vody pro hydrataci pokožky
Co byste měli vědět
Asi byste měli vědět, že se seborea nevyskytuje pouze ve vlasech. Objevit se může v podstatě všude. Zejména však na těch částech těla, kde je hustý výskyt mazových žláz. Jde tedy jak o hlavu, tak i o obočí, rovněž pak oblast za ušima, podpaží, třísla nebo trup.
- Nepřenáší se z člověka na člověka – je neinfekční!
- Objevit se může v jakémkoli věku
- Náchylnější bývají muži (mají vyšší hladinou testosteronu)
- V jejím vzniku hraje roli rovněž přemnožení kvasinek Malassezia
- Je jednou z příčin tvorby lupů
Domácí léčba a přírodní prostředky
Existuje několik domácích léčebných metod a přírodních prostředků, které mohou pomoci zmírnit projevy seborey ve vašich vlasech. Patří k nim například oplachování vlasů octem nebo oplachování hlavy přípravky na bázi bylinných extraktů. Ačkoliv tyto metody nemusí být pro každého vhodné, někteří jednotlivci nacházejí úlevu právě v přírodních léčebných postupech. Mimo to lze také vyzkoušet celkový detox, který prospěje i pokožce.
Můžete rovněž použít oleje, jako třeba kokosový nebo tea tree olej, protože mají antifungální vlastnosti a mohou podporovat zdraví vlasové pokožky. Důležité je však konzultovat tyto metody s odborníkem na péči o vlasy a o kůži, abyste zjistili, zda mohou být ve vašem případě skutečně efektivní.
Co může na seboroickou dermatitidu pomoci:
- Oplachování vlasů octem
- Omývání hlavy přípravky na bázi bylinných extraktů
- Použití olejů, jako je kokosový olej nebo tea tree olej
Význam odborné péče
V případech, kdy se seborea ve vlasech stává chronickým problémem a domácí péče příliš nepomáhá, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Pokud se příznaky seborey ve vlasech stávají persistentními nebo se dokonce zhoršují, není určitě rozumné návštěvu dermatologa odkládat. Specializovaný odborník může provést důkladné vyšetření a diagnostiku, což umožní přesnější určení příčin a přizpůsobení léčby konkrétním potřebám pacienta. V některých případech mohou být doporučeny i léky na předpis, které jsou v řešení obtíží spojených se seboroickou dermatitidou obvykle účinnější.
Seborea ve vlasech u kojenců
Není nijak ojedinělé, že se seborea vyskytuje dokonce i u kojenců. Tato forma seborey se obvykle projevuje jako mastné a žluté šupinky na hlavičce novorozence. Většina případů však není vážná a nakonec vymizí sama od sebe. Pokud jsou však příznaky onemocnění výrazné nebo trvají déle než několik týdnů, je každopádně vhodné situaci konzultovat s pediatrem.
Stres a pocity úzkosti
Psychický stav člověka může být výskytem seborey nepříznivě ovlivněn. Kožní choroby psychiku zkrátka ovlivňují. A není divu. Jde o onemocnění svědivé, které člověka znervózňuje a které mu na sebevědomí nepřidá. Někdy se dostaví stres či pocity úzkosti. Chce to však zachovat klid a rozvahu. Nemoc lze poměrně snadno léčit.
Některé studie dokonce naznačují, že psychický stav může hrát roli v samotném rozvoji a také v dalším zhoršení seboroické dermatitidy. Stres a úzkost mohou vyvolat nebo zesílit zánětlivé procesy v těle, včetně těch, které ovlivňují pokožku hlavy. Pokud se vám zdá, že jsou to psychické faktory, co může být příčinou vašeho onemocnění, neváhejte situaci probrat s odborníkem! Klidně se obraťte na psychologa, který vám může poskytnout účinnou podporu a navrhnout strategii pro zvládání stresu.
Obtížné leč řešitelné
Seborea ve vlasech může být poměrně obtížným problémem. U některých jedinců to tak zkrátka je. S vhodným přístupem lze však její léčbu úspěšně zvládnout. Důležité je dopřávat pokožce odpovídající péči, zvážit vliv stravy, nestresovat se, a pokud se situace nelepší, vše konzultovat s odborníkem.
Většina případů ale nijak vážná není a správná péče vede ke zlepšení stavu a nakonec k úplnému obnovení zdraví lidské pokožky.