Online kriminálníci

Nejnebezpečnější ze všech

O internetových podvodnících jste již asi slyšeli. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, jsou dle mého názoru ještě zákeřnější a nebezpečnější než klasičtí podvodníci. Dokáží ukrást a zneužít vaši identitu včetně všech vašich citlivých informací. Zvládnout vám ukrást peníze z účtu a ještě si na vaše jméno další milióny půjčit. A to vše z jejich pohledu relativně bezpečně, protože oni jsou pouze virtuální uživatel, který internetu nesdělil své jméno, vzhled, DNA ani adresu. Jsou pouze něčím neexistujícím, co posílá údaje formou světelného paprsku do světa. Podíváme-li se na to však jinak, tvoří celé hackerské skupiny, které se živí kradením peněz online a já bych je nenazval jinak než mafie. Zde se dočtete jak dokonce i na internetu míří na důchodce.

Mimo to samozřejmě ubližují online marketingu, jelikož často se mnohé jejich praktiky kryjí s marketingem a dokonce se za něj snaží i ukrývat. Někteří podvodníci naopak cílí na firmy a podnikatele, kdy jim nabízejí různé podvodné nabídky.

Jak jsem se nechal draze napálit

Ti zkušení se tedy dokáží jednoduše vypořádat se zákony z pohodlí svého domova, a proto je považuji za největší hrozbu pro všechny uživatele internetu. Já sám se mohu podělit o svou zkušenost, protože jsem jako mnozí ostatní toto nebezpečí podceňoval a dnes bych se za to nejraději nakopal. S Windowsovým antivirem v zádech jsem si spokojeně všude dával stejná hesla a neřešil nějaké potencionálně nebezpečné soubory. To se mi nicméně vymstilo, protože soubor, který jsem stáhl, nebyly jen tak nějaké zajímavé statistiky o korupci v afrických zemích, avšak především dobře krytý počítačový vir.

Ten fungoval tak, že nejprve hacker zjistil všechna má hesla (respektive jedno heslo) a následně se vzdáleně připojil k mému počítači, pomocí čehož jej mohl ovládat. Všude mi tedy změnil údaje, načež měl přístup ke všem mým sociálním sítím a soukromým informacím. V době kdy jsem opustil počítač (netušil jsem, že mám v počítači vir) se mi napojil do internetového bankovnictví a za mých 13 000Kč nakoupil na zahraničním webu. A mě se samozřejmě SMS žádost o potvrzení platby zasílala z mně neznámého důvodu jen při nákupu na českých a některých zahraničních webech. Přišel jsem tak o mé našetřené peníze, a aby onen hacker vše dovršil, rozeslal všem mým přátelům na Facebooku ten stejný soubor, ze kterého se vir dostal do počítače mně.

Mohlo by vás zajímat  Optimalizace pro vyhledávače – víte, jak jim vyjít vstříc?

 

Jak se bránit?

Byl jsem tedy o 13 tisíc chudší, měl ostudu a ještě hodně věcí na vysvětlování. Z tohoto zážitku jsem se ponaučil a nyní již využívám mnoha bezpečnostních opatření, například:

  • Různá hesla – jak jste se mohli dočíst, tak používání jednoho hesla pro všechny účty je značně nebezpečné, protože ono jedno slovo nebo kód může komukoliv odemknout přístup k velké části vašeho života. Zajímavý způsob, jak vytvořit těžké avšak zapamatovatelné heslo, spočívá v tom, že napíšete své jméno klávesami, které se nachází vedle klávesy, kterou byste použili normálně. Lze navíc použít verzi pomocí klávesy nad, vlevo, pod atd. Pokud chci tedy ve verzi „napravo“ tedy napsat JAN, napíši KSM.
  • Kvalitní antivir-před hromadou problémů vás ochrání kvalitní antivirus. Nebojte se tedy zakoupit si některý, protože viry se mohou nacházet v jakémkoliv souboru a dokáží ovládnout váš počítač zcela bez povšimnutí.
  • Nestahování podezřelých souborů-zřekl jsem se jakéhokoliv stahování souborů z nedůvěryhodných zdrojů, jako jsou zvláštní zahraniční weby či soubory nahrané uživateli. Opravdu mě zastrašila má zkušenost a o to více, když jsem se dočetl, že krátký textový soubor je schopný mi nadobro zničit celý počítač.
  • Ověřování informací-pravděpodobně jste již do své emailové schránky dostali nějaký ten email, který vám píše nigerijský princ, hledající úložiště pro své zlaté cihly. Podvodníci se však mohou maskovat například i jako banka, s čímž mám také zkušenost. Přišel mi email od banky, kde mi zaslali soubor, který prý obsahoval informace o změně některých věcí ve smlouvě. Ještě že jsem si tenkrát přečetl, odkud mi ten jinak zcela důvěryhodný email přišel, protože má banka určitě neodesílá emaily z adresy @seznam.cz.
  • Více rad a informací můžete nalézt zde.
Mohlo by vás zajímat  Za oponou internetového vyhledávání - SEO

Existují samozřejmě i způsoby, kdy se podvodníci snaží okrádat pomocí falešných zpráv, dotazníků, webů, profilů atd., nicméně v tomto článku jsem chtěl upozornit před nebezpečím zákeřných hackerů, protože mě samotného také okradli a myslím si, že by se před nimi měli chránit všichni uživatelů internetu. Často se, jak už jsem se v úvodu zmínil, navíc kryjí za marketing a musíte si proto dávat pozor jako uživatel i jako provozovatel reklamy, sociálních sítí a webu. Věřte tomu, že by dokázali vašemu podnikání pořádně zavařit.